آیا واقعا فیزیوتراپی کمر درد را درمان میکند؟

علم فیزیوتراپی و درمان انواع کمر درد

 فیزیوتراپی کمر چیست ؟

بیماران دارای کمر درد اکثرا در مراحل حاد و یا مزمن به فیزیوتراپی ارجاع داده می شوند. قبل از شروع درمان فیزیوتراپی کمر، فیزیوتراپیست بیماران را به شکل تخصصی تر مورد ارزیابی قرار می دهد تا علت کمر درد مشخص گردد و اقدامات لازم جهت برطرف کردن علل آن صورت پذیرد. این اقدامات می تواند شامل موارد زیر گردد:

استفاده از روش های مختلف مانند جریان های ضد درد، لیزرتراپی، دیاترمی ، مگنت تراپی، درمان های دستی، نظیر ماساژ و آزادی سازی عضلات و بافت نرم درگیر شده ، انجام تمرینات مخصوص برای کاهش علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک ، تقویت عضلات تضعیف شده، انجام تمرینات به منظور کشش عضلات کوتاه شده، و تمرینات تخصصی جهت افزایش هماهنگی عضلات بدن.

عکسی درباره کمردرد در یک فرد

 دیسک کمر چیست؟

در مبحث فیزیوتراپی کمر ، عمده بیماران با مشکل دیسک کمر مواجه هستند. پس از ارزیابی های اولیه توسط فیزیوتراپیست وتشخیص نوع بیرون زدگی دیسک بیمار ، درمان وی آغاز می گردد. بخش عمده ای از درمان بیماری های مربوط به دیسک کمر را تمرینات تخصصی و ورزش تشکیل می دهد. با توجه به مشکل بیمار و حاد یا مزمن بودن مشکل وی، ورزش های مختلفی در برنامه ی درمانی وی گنجانده می شود.

راه های درمان دیسک کمر

در فیزیوتراپی دو نوع ورزش برای مشکلات مربوط به کمر درد تجویز می گردد اول تمریناتی که باعث پیشگیری از دیسک کمر می گردد و دوم تمریناتی که به منظور بهبود فرد به وی داده می شود. . تمرینات پیشگیری کننده از دیسک کمر اغلب با توجه به وضعیت زندگی فرد تجویز می گردد برای مثال افرادی که دارای مشاغل خاصی هستند و نیاز دارند در طول روز مدت زیادی را بر روی صندلی بنشینند مانند رانندگان تاکسی و کارمندان اداری نیازمند دریافت اینگونه تمرین ها می باشند.

 مراحل فیزیوتراپی کمردرد

امروزه یکی از درمان های رایج مشکلات کمر، استفاده از فیزیوتراپی است که اصولا درمانی غیر تهاجمی در مقابل درمان های دیگر، منجمله عمل جراحی دیسک کمر به شمار می رود. فیزیوتراپیست با کاهش فشار از روی کمر فرد به واسطه آموزش ها و تمرینات سعی در اصلاح وضعیت وی می نماید. درمان در فیزیوتراپی شامل استفاده از تحریکات و جریان ها به منظور کاهش درد و التهاب کمر در دوره حاد بیماری و تمرین درمانی و درمان دستی در شکل مزمن بیماری می باشد.

1. درمان های دستی فیزیوتراپی

درمانهای دستی، در درمان بیماری های ناحیه کمر فرد مانند دیسک کمر، شامل رفع گرفتگی های عضلانی و حرکت دادن مهره ها در جای خود به منظور تصحیح راستای آنها و همچنین اعمال ماساژهای سطحی و عمقی به منظور افزایش جریان خون در ناحیه کمر، است.

2. تغییر کلی سبک زندگی و آموزش به فرد در فیزیوتراپی

یکی از مهمترین مراحلی که در فیزیوتراپی کمرصورت می پذیرد، تغییر و آموزش سبک صحیح فعالیت زندگی است که شامل نحوه صحیح خوابیدن، نشستن و انجام کارهای روزانه می باشد که خود می تواند زیر مجموعه بخش حرکات اصلاحی در این کلینیک باشد

فیزیوتراپی های تهران

 فیزیوتراپی کمر چه فواید و مضراتی دارد؟

پس از مراجعه به فیزیوتراپیست و انجام ارزیابی های دقیق توسط وی، بیماری های مرتبط با کمر درد می تواند به صورت کامل از بین روند. این امر وابسته به نحوه ی انجام صحیح درمان و نیز آموزش و اصلاح حرکات وی در زندگی روزمره ی بیمار می باشد.

باید توجه داشت که پیشگیری همواره بهتر از درمان است در نتیجه اگر فرد در مراحل اولیه کمر درد می باشد مراجعه وی به کلینیک فیزیوتراپی می تواند مثمر ثمر باشد و از حاد و یا مزمن شدن درد در ناحیه کمر وی جلوگیری کند. کلینیک فیزیوتراپی چیستا با داشتن متخصصان در زمینه حرکات اصلاحی می تواند موجب تسریع بهبود کمر درد در شما شده و نیز از حاد شدن این بیماری در شما جلوگیری کند

گاهی برخی از دفرمیتی های اسکلتی، عضلانی و نیز ضعف و عدم هماهنگی عضلات بین فعالیت مختلف روزمره، باعث بروز کمردرد می شوند که در اکثر موارد بیمار، خود از وجود آنها و علل بروز آنها آگاه نیست. با مراجعه به فیزیئتراپیست های متخصص و مراکز فیزیوتراپی و انجام ارزیابی توسط آنها می توان از بروز بیماری های اسکاتی عضلانی جلوگیری نمود. فیزیوتراپی کمر معمولا عارضه ای برای بیمار ندارد و هیچ مشکلی برای وی بوجود نمی آورد بلکه می تواند نهایتا از انجام عمل جراحی در وی جلوگیری کند.

آموزش فیزیوتراپی کمر

در اکثر مشکلات مربوط به ناحیه ی کمر، به خصوص دیسک، بعد از درمان های اولیه ، امکان تشدید و بازگشت دوباره علایم بیمار وجود دارد. در فیزیوتراپی کمر ، لذا به منظور جلوگیری از رخداد این پدیده، آموزش هایی به بیمار داده می شود که وی می بایست آنها را به صورت مداوم در منزل به انجام رساند. بخش مهمی از این آموزش شامل تمرینات تخصصی و نیز تمرینات اصلاحی به منظور اصلاح حرکت و رفتار فرد در حین انجام حرکات روزمره خود مانند چگونگی نشستن بر روی صندلی، راه رفتن، بلند کردن اشیا و غیره می باشد.

تمرینات ورزشی درمان دیسک کمر
تمرینات ورزشی درمان دیسک کمر

تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر

در درمان فیزیوتراپی، تمریناتی برای کاهش علائم ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر بین مهره ای وجود دارد. در بسیاری از موارد، بافت دیسک به گونه ای است که امکان برگرداندن قسمت بیرون زده ی دیسک بین مهره ای با تمرینات تخصصی وجود دارد. پس از آنکه بیمار تمرینات تخصصی مربوط به بهبود دیسک کمر و یا کمر درد خود را تحت نظر درمانگر خود انجام داد و درد و علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک کاهش یافت و یا کلا از بین رفت، تمرینات اضاقی جهت افزایش ثبات و تقویت و هماهنگی بین عضلات ناحیه ی کمر به بیمار آموزش داده می شود. تمرینات مهمی که در این قسمت لازم به اجرا می باشند.

تمرینات این بخش را اصطلاحا تمرینات کر می نامند که بر روی ستون فقرات و عضلات ریز اطراف آن تمرکز می کنند و تحمل و استقامت ستون فقرات را بالا می برند. این تمرینات ستون فقرات را درگیر کرده و انجام آنها باعث بهبود وضعیت فرد می شود.

حرکات فیزیوتراپی کمر در منزل

زمانی که فرد به علت عمل جراحی و یا مشکلات زمینه ای و فیزیکی مجبور به استراحت مطلق طولانی در منزل است ، مستعد ایجاد آسیب در ستون فقرات می شود. یکی از اقدامات مهم در این هنگام انجام فیزیوتراپی به ویژه فیزیوتراپی کمر می باشد.

در ابتدا با ارزیابی صحیح و شناخت دقیق مشکلات بیمار، فیزیوتراپیست شروع به استفاده از مدالیته های ضد درد و التهاب و نیز آموزش تمرینات کاهش بر روی ستون فقرات و تمرینات ثباتی می کند. زمانی که عضلات ناحیه دچار گرفتگی و نقاط ماشه ای شده باشند، فیزیوتراپیست با درمان دستی و ماساژهای مناسب، اقدام به رفع گرفتگی ها می کند.مرحله ی بعدی ، انجام تمرینات به صورت روزانه و اصلاح سبک زندگی و کار توسط خود فرد است.در این مرحله آموزش رفع گرفتگی های عضلانی و تمرینات کاهش فشار بر روس ستون فقرات نیز انجام می شود.

روش فیزیوتراپی کمر با لیزر

لیزر یکی از دستگاههایی است که در فیزیوتراپی کمر با کاربردهای مختلفی از جمله کاهش درد، ترمیم بافت های آسیب دیده، و غیره استفاده می شود. در موارد بسیاری که دیسک بین مهره ای آسیب دیده باشد با استفاده از لیزر پر توان می توان آن را درمان کرد. تا فشار روی ریشه عصبی و نواجی اطراف دیسک کاهش یافته و در نتیجه علائم بیمار کاهش یابد، هم چنین لیزر موجب بهبود تغذیه اعصاب محیطی و در نتیجه بهبود سرعت هدایت آنها می شود.

به دنبال آن، علائم حسی فرد مثل گزگز و بی حسی پاها کاهش یافته و عملکرد عضلات بهبود می یابد. در مواردی که عضلات ناحیه ی کمر دچار اسپاسم و یا گرفتگی های مزمن و یا نقاط ماشه ای دردناک شده باشند نیز استفاده از لیزر می تواند باعث برطرف شدن مشکلات و در نتیجه کاهش و برطرف شدن بسیاری از علائم بیمار شود.

 انواع فیزیوتراپی کمر در زمان بارداری

در دوران بارداری مادران تغییراتی مانند تغییرات هورمونی که باعث تغییر در قوام رباط های مفاصل بدن و شل شدن آنها می شود، و نیز تغییر مرکز ثقل بدن، افزایش وزن و تغییر راستای صحیح بدن مادران صورت می گیرد که می تواند باعث ایجاد کمردرد در آنها شود.پس از معاینه و توجه به شرایط خاص این عزیزان توسط فیزیوتراپیست، تمریناتی به آنان تجویز می شود که می تواند باعث کاهش مشکلات و کاهش فشار وارد به ستون فقرات زنان باردار شود. انجام این تمرینات هم چنین در کاهش دردهای زمان بارداری و عوارض بارداری و دوران بعد از زایمان موثر می باشد. نکته مهم و قابل توجه این است که فیزیوتراپی کمر در دوران بارداری ضرری ندارد.

نحوه فیزیوتراپی تخصصی کمر

فیزیوتراپیست با اشراف کامل به این روش ها و نیز ارزیابی بیمار، نحوه درمان بیمار را مشخص می کند و می تواند در کنار آن از این روش ها نیز استفاده کند . ارزیابی هر یک از این روش ها امری بسیار تخصصی می باشد که در طی جلسات درمان مشخص می شود. این درمان ها معمولا شامل یک بخش آموزش، یک بخش تمرین ، یک بخش درمان دستی و درمان با سوزن خشک است که در صورت تشخیص فیزیوتراپیست به طور تخصصی انجام می دهد.

فیزیوتراپی پس از عمل جراحی کمر

. بعد از جراحی، چسبندگی بافت های اطراف ناحیه تحت جراحی عاملی است که در صورت برطرف نشدن به موقع میتواند منجر به ایجاد عوارض برای بیمار شود که این عامل با برخی انواع روش های فیزیوتراپی از جمله لیزر درمانی و انجام تمرینات صحیح و به موقع، به خوبی قابل کنترل است.

در این امر آموزش بیمار بخش مهمی از فعالیت فیزیوتراپی است که بواسطه آن وضعیت بدنی مناسب، از جمله نشستن، ایستادن، خوابیدن و فعالیت های تکراری مانند خم شدن به جلو، نحوه بلند کردن اجسام و غیره به بیمار آموزش داده می شود. بخش مهم دیگری در فیزیوتراپی بعد از جراحی، تمرین درمانی می باشد. این تمرینات با حرکات ساده آغاز شده و تحت نظارت فیزیوتراپیست به تمرینات پیشرفته تری که در نهایت منجر به بهبود قابلیتهای حرکتی بیمار می شود، ارتقا پیدا میکند.

قیمت و هزینه فیزیوتراپی کمر

عوامل متفاوتی در قیمت و هزینه فیزیوتراپی کمر تاثیر دارد. تعرفه ی اولیه در مورد هرکدام از خدمات فیزیوتراپی کمر از طرف وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی هر ساله تعیین می گردد و مراکز فیزیوتراپی می بایست از آنها پیروی کنند. اما در مورد قیمت هر جلسه فیزیوتراپی با توجه به خدمات ارایه شده در آن جلسه به بیمار، تعداد خدمات ارایه شده و نوع خدمات ارایه شده، قیمت هر جلسه متفاوت است و نمی توان یک قیمت ثابت برای هر جلسه فیزیئوتراپی کمر در نظر کرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *