شناخت زانو درد و درمان توسط فیزیوتراپی

 

زانو درد را بشناسید

زانو درد می تواند در نتیجه بیماری یا آسیب دیدگی ایجاد شود. از عوارض زانو درد می توان به ایجاد محدودیت در حرکت فرد اشاره کرد که در نتیجه باعث کاهش توان و تحمل عضلاتی شود که از زانو حمایت می کنند. در اکثر موارد بیماری آرتروز می تواند بر وضعیت زانو تاثیر گذارد و باعث شود غضروف زانو به تدریج دچار فرسایش شود که در نتیجه این شرایط درد و ورم در ناحیه زانو مشاهده می شود. صدای تق تق زانو، شکستگی وترق و تروق که گاهاَ با خم کردن زانو شنیده می‌شود، الزاماَ به معنای این نیست که شما دچار آرتروز هستید (مفاصل دیگر نیز ممکن است چنین صداهایی را داشته باشند). با این وجود، این صداها در افرادی که دچار مشکل زانو هستند، بیشتر بروز می کند.

آرتروز زانو یک بیماری مفصلی است که غضروف دور مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در انتهای استخوان‌ها، غضروف وجود دارد که بافت لغزنده‌ای است که به استخوان‌ها کمک می‌کند، که در مفصل روی هم بلغزند. غضروف باعث می‌شود که مفاصل به خوبی کار کنند. علاوه بر این، غضروف به عنوان ضربه گیر در حرکات عمل می‌کند. اگر به آرتروز مبتلا شوید، لایه بالایی غضروف دور مفاصل شما تجزیه و فرسوده می‌شود در این صورت باید هرچه سریعتر برای درمان ارتروز زانو اقدام نمود. با فرسایش غضروف، استخوان‌ها به همدیگر سائیده می‌شود و سایش استخوان به استخوان باعث درد زانو، ورم زانو و کاهش دامنه حرکتی مفصل می‌شود. شایع‌ترین علت آرتروز زانو بالا رفتن سن است. تقریباً تمامی افراد، دیر یا زود تا حدودی دچار ساییدگی مفصل زانو می‌شوند. البته، چندین عامل وجود دارد که خطر بروز آرتروز و زانو درد شدید را در سنین پایین‌تر افزایش می‌دهد، سن، وزن ، وراثت ، جنسیت ، آسیب‌های ناشی از فشار مکرر ، سایر بیماری‌ها ، از علل آرتروز زانو می باشند .

مرجع فیزیوتراپی های تهران

آسیب های زانو می تواند در نتیجه برخورد مستقیم یا حرکت غیرمعمول ایجاد شود که باعث کشیدگی بیش از حد زانو می شود و این مشکل در نتیجه آسیب های ورزشی، فعالیت های تفریحی، افتادن، یا تصادف با موتور سیکلت ایجاد می گردد. زانو درد در نتیجه آسیب دیدگی، در اکثر مواقع با فرسایش غضروف یا رباط زانو مربوط می باشد. درد زانو همچنین می تواند در نتیجه وارد شدن فشار مداوم (اغلب در محل کاسه زانو) ایجاد شود که به این مشکل در اصطلاح سندروم درد پاتلوفمورال نیز گفته می شود. علاوه بر این در موارد بسیار نادر، در نتیجه آسیب های شدید وارد شده استخوان زانو ممکن است دچار شکستگی شود.

شما ممکن است زانو درد را در بخش های مختلف مفصل زانو با توجه به مشکلی که بر وضعیت شما تاثیر گذاشته احساس نمایید مانند درد پشت زانو. به همین خاطر شناسایی موقعیت درد می تواند به فیزیوتراپیست برای تعیین مشکل و علت تاثیرگذار در آن و نحوه درمان زانو درد کمک فراوان کند.یکی از راه های درمان بکار گیری ورزش های زانو درد می باشد.

علت زانو درد می تواند عواملی مانند آسیب دیدگی، مشکلات جسمی، انواع آرتروز و سایر مشکلات به شرح زیر ایجاد شود.

آسیب دیدگی

آسیب دیدگی زانو می تواند بر رباط ها، تاندون ها، یا کیسه های پر شده با مایع (بورس های زانو) تاثیر گذارد که این کیسه ها اطراف مفاصل زانو و نیز استخوان ها، غضروف و رباط ها قرار دارند. بعضی از موارد آسیب دیدگی رایج زانو که منجر به زانو درد و بروز علائم زانو درد می شود، به شرح زیر هستند:

آسیب دیدگی رباط متقاطع جلویی: این آسیب دیدگی مربوط به فرسایش رباط متقاطع جلویی (ACL) است که یکی از چهار رباطی است که استخوان ساق پا را به استخوان ران متصل می کند. آسیب دیدگی رباط متقاطع جلویی بطور خاص در افرادی مشاهده می شود که ورزش های حرفه ای همچون بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش هایی را انجام می دهند که نیازمند تغییر سریع در جهت حرکت هستند.

پاره شدن مینیسک زانو: مینیسک از یک غضروف سخت و ارتجاعی ساخته شده که نقش ضربه گیر را بین استخوان ساق پا و استخوان ران بر عهده دارد. در صورتی که زانو در زمانی که بر روی آن فشار وزن بدن وجود دارد به صورت تصادفی دچار پیچ خوردگی شود، احتمال پاره شدن وجود خواهد داشت که این مشکل باعث به وجود آمدن ورم مفصل زانو و زانو درد می شود.خطر پارگی مینیسک بخصوص در ورزشکاران مسن‌تر بسیار بالاتر است زیرا با افزایش سن، استحکام مینسک کاهش پیدا می‌کند، به طوری‌که بیش از 40 درصد افراد بالای 65 سال از این آسیب‌دیدگی رنج می‌برند.

نرمی کشکک:در بیماری نرمی کشکک زانو سطح غضروف کشکک زانو نرم می شود. این بیماری در بین ورزشکارانی مثل دوندگان و دوچرخه سوارها شایع تر است. بیمار، زانو درد خفیفی را دور کشکک خود احساس می کند که با پایین آمدن از شیب یا پله و گاهی اوقات با بالا آمدن از پله یا شیب شدت پیدا می کند. برای تایید تشخیص این بیماری می توان از تصویربرداری با اشعه ایکس یا آرتروسکوپی استفاده کرد.

بورسیت زانو: بعضی از آسیب دیدگی های زانو ممکن است باعث ایجاد التهاب در بورس زانو شود. بورس زانو کیسه ای از مایع است که به عنوان بالشت خارج از مفصل زانو قرار دارد و به این ترتیب تاندون ها و رباط ها می توانند به آرامی بر روی مفصل حرکت کنند.معمولاً درمان بورسیت زانو شامل ترکیبی از روش‌هایی است که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند.

التهاب تاندون کشکک زانو: التهاب تاندون، یک آسیب دیدگی و التهاب در یک یا چند تاندون است. تاندون به بافت های ضخیم و رشته ای گفته می شود که عضلات را به استخوان ها متصل می کند. دوندگان، ورزشکاران اسکی، دوچرخه سواران، و کسانی که به ورزش های پرشی می پردازند، مستعد ایجاد التهاب در تاندون کشکک زانو هستند که وظیفه اتصال ماهیچه چهار سر ران را به استخوان ساق پا بر عهده دارد.

مشکلات جسمی

بعضی از مشکلات جسمی می تواند علت زانو درد باشد، بعضی از این مشکلات زانو عبارتند از:

لوز بادی: گاهی اوقات وارد شدن آسیب یا از بین رفتن استخوان یا غضروف می تواند باعث شکستن یک تکه از استخوان یا غضروف و شناور شدن آن در فضای مفصل شود که در اصطلاح به این مشکل لوز بادی یا اجسام آزاد گفته می شود. این مسئله ممکن است هیچ مشکل جدی برای فرد به همراه نداشته باشد مگر اینکه این اجسام آزاد باعث ایجاد مشکل برای حرکت مفصل زانو شود و به اصطلاح موجب قفل شدن زانو می شوند. این حالت مثل موقعی است که یک مداد بین لولای در قرار گرفته و در حرکت آن مشکل ایجاد کند.

سندروم ایلیوتیبیال باند (علت درد سمت خارجی زانو): این مشکل زمانی مشاهده می شود که رباطی که از خارج استخوان لگن به خارج استخوان درشت نی (ایلیوتیبیال باند) گسترش یافته سفت شود و به این ترتیب با بخش خارجی استخوان ران اصطکاک پیدا کند. دوندگان استقامت بطور خاص مستعد ابتلا به سندروم ایلیوتیبیال باند هستند.

قرارگیری نامناسب کاسه زانو: این مشکل زمانی اتفاق می افتد که استخوان مثلثی (استخوان کشکک) که بخش جلوی زانو را می پوشاند، از محل مناسب خود خارج شده و خارج از زانو قرار گیرد. در برخی موارد، کاسه زانو ممکن است در محل نامناسب باقی مانده و مشاهده این موقعیت نامناسب برای بیمار ناخوشایند است.

درد پا یا باسن: اگر فرد احساس درد در پا یا باسن خود داشته باشید، امکان دارد برای کاهش این درد، شیوه راه رفتن خود را تغییر دهد. به هر حال ایجاد تغییر در نحوه راه رفتن می تواند فشار بیشتری بر مفصل زانو وارد کند. در برخی موارد، مشکلات موجود در ناحیه باسن یا پا می تواند به صورت وجود درد در زانو احساس شود.
انواع آرتروز
بیش از 100 نوع مختلف آرتروز وجود دارد. انواع خاص آرتروز که می تواند باعث زانو درد، خشکی زانو و کاهش دامنه حرکتی زانو شوند، به شرح زیر هستند:

استئو آرتریت: گاهی اوقات به این مشکل آرتروز تخریبی نیز گفته می شود و این نوع آرتروز رایج ترین نوع مشاهده شده در بین بیماران می باشد. در این حالت غضروف زانو به خاطر افزایش سن یا حرکت بیش از اندازه دچار فرسایش می شود.

آرتریت روماتوئید: این نوع آرتروز ضعف و ناتوانی بیشتری را برای فرد ایجاد می کند. آرتریت روماتوئید در حقیقت یک بیماری خود ایمنی می باشد که می تواند تقریباً همه مفاصل بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد و مفاصل زانو نیز از این مشکل مصون نیستند.
نقرس: این نوع آرتروز زمانی ایجاد می شود که کریستال های اسید اوریک در مفاصل ایجاد شوند. با وجودی که نقرس بیشتر انگشت بزرگ شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند دارای تاثیر خاص بر زانو نیز باشد.

شبه نقرس: این بیماری در اکثر مواقع با نقرس اشتباه گرفته می شود. شبه نقرس می تواند در نتیجه تشکیل کریستال های حاوی کلسیم در مایع مفصلی ایجاد شود. مفاصل زانو بیشتر از همه مفاصل دیگر بدن تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد.

آرتریت عفونی: گاهی اوقات مفصل زانو می تواند عفونی شده و این عفونت باعث ایجاد التهاب، زانو درد و قرمز شدن زانو شود. در این حالت معمولاً هیچ علائمی قبل از ایجاد درد در فرد مشاهده نمی شود. آرتریت عفونی در اکثر مواقع با تب همراه است.

انواع مختلفی از آرتروز (استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و حدوداً 100 نوع دیگر) می‌توانند باعث بروز درد و گرفتگی شدید در زانو شوند. افرادی که از این علائم رنج می‌برند، احساس می‌کنند که ورزش زانودرد آخرین کاری است که می‌خواهند و باید انجام دهند. بااین‌حال بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو می‌توانند از یک برنامه‌ی جامع ورزش آرتروز زانو که شامل موارد زیر است استفاده کنند:

• تمرینات کششی زانو به‌منظور بهبودی انعطاف‌پذیری در مفصل و عضلات اطراف آن
• تمرینات کششی زانو که به‌منظور تقویت عضلات اطراف آن طراحی‌شده‌اند
• تمرینات سبک ایروبیک که به تقویت عضلات و بهبود سلامت قلب و عروق کمک می‌کنند

سایر مشکلات

سندروم کشکک زانو (سندروم درد پاتلوفمورال) یک اصطلاح عمومی است که اشاره به زانو درد مشاهده شده بین استخوان کشکک و استخوان ران دارد. این درد معمولاً در بین افراد ورزشکار، افراد جوان، و بطور خاص افرادی که با عدم قرارگیری خفیف کاسه زانو روبرو هستند و نیز در افراد بزرگسال به خاطر ابتلا به آرتروز در محل کاسه زانو، مشاهده می شود.

تشخیص

فیزیوتراپیست می تواند این بیماری را با توجه به علائم بیمار، سابقه بیماری تشخیص دهد و در موارد لازم از عکس برداری رادیولوژی و ام آر آی برای تشخیص کامل علل زانو درد استفاده می شود. برای کمک به تشخیص مشکل، فیزیوتراپیست احتمالاً از شما سوال های زیر را می پرسد:

دقیقاً چه محلی از زانو، درد دارد؟
آیا زانوی شما دچار پیچ خوردگی شده است؟
آیا ورم در ناحیه مورد نظر مشاهده کرده اید؟
آیا تا کنون هرگز احساس «گرفتگی» یا «قفل شدن» در مفصل زانو داشته اید؟
آیا شما با مشکل در هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها مواجه هستید؟
آیا شما هنگام نشستن با پای خم همچون در زمان پرواز با هواپیما یا در زمان مشاهده فیلم در سینما، مشکل در زانوی خود احساس کرده اید؟
آیا درد شما در هنگام کشیدن زانو یا خم کردن آن افزایش پیدا می کند؟
آیا زانوی شما در صورت پیچاندن یا تغییر جهت سریع دچار درد می شود؟

فیزیوتراپیست وضعیت زانوی بیمار را معاینه می کند تا موارد زیر را بررسی کند:

درد یا ناراحتی هنگام خم کردن یا صاف کردن زانو

احساس درد یا حساسیت در مفصل زانو

ایجاد محدودیت در حرکت زانو

ضعیف شدن عضلات اطراف زانو

ناراحتی در زانو در وارد شدن فشار یا وزن بر روی زانو در هنگام ایستادن یا راه رفتن
علاوه بر این فیزیوتراپیست وضعیت استفاده از زانوی آسیب دیده را در فعالیت های روزمره شما ارزیابی می نماید. به این منظور، فیزیوتراپیست ممکن است از آزمایش هایی همچون آزمایش لی لی کردن بر روی یک پا، آزمایش راه رفتن 6 دقیقه ای و آزمایش بلند شدن و حرکت کردن استفاده می کند.

 

درمان بدون جراحی با فیزیوتراپی

در هنگام مواجه شدن با مشکل زانو درد مهم است که سطح فعالیت ها محدود شده و به میزان کافی برای بهبود زانو استراحت شود. از یک بسته یخ بر روی زانو برای کاهش درد و التهاب مفاصل و عضلات آن استفاده کنید. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به پوست و بافت اطراف آن، لازم است که بسته های یخ فقط برای مدت 15 دقیقه بر روی محل قرار گیرد.

فیزیوتراپیست بر اساس سابقه بیمار، معاینه و ارزیابی های لازم انجام شده از یک برنامه توانبخشی شامل برنامه های تقویت عضلات، افزایش انعطاف پذیری و تمرین های ساختاری برای بیمار استفاده می کند. در صورتی که سابقه بیماری فرد طولانی و مزمن باشد، فیزیوتراپیست می تواند از یک برنامه مراقبتی شامل تمرینات ورزشی زانو درد بدون افزایش ریسک آسیب دیدگی یا صدمه بیشتر برای بیمار استفاده کند. به عنوان یک قاعده کلی، در این حالت لازم است از ورزش برای تقویت زانو ی سبکتر مانند شنا کردن، ورزش های آبی، یا راه رفتن به جای حرکت های ورزشی شدیدتر همچون دویدن یا ایروبیک استفاده شود.

معمولاً فیزیوتراپی و ورزش زانو درد می تواند باعث کاهش زانو درد، بهبود وضعیت زانو، و تقویت عضلات پشتیبان آن و نیز کاهش احتمال عود مجدد مشکلاتی مانند سندروم پاتلوفمورال شود. روش های متداول درمان درد زانو در این حالت به شرح زیر هستند:

تقویت عضلات چهار سر ران

تقویت ماهیچه های جدا کننده مفصل ران و عضلات چرخنده خارجی
تحریک الکتریکی، یخ درمانی و ماساژ درمانی برای کاهش درد بیمار
تمرین های حرکتی برای حفظ تعادل یک پا
در هر حالت نیاز به معاینه زانوها برای تشخیص احتمال ابتلا به آرتروز وجود دارد و در این صورت ممکن است نیاز به ورزش زانو و حرکات اصلاحی و تمرین درمانی دیگری نیز وجود داشته باشد.

روش های درمان فیزیوتراپی

اگر شما در حال حاضر با مشکلات زانو مواجه هستید، فیزیوتراپیست می تواند یک برنامه ورزش برای درد زانو به شما ارائه کند که از طریق آن امکان تقویت زانو بدون افزایش ریسک آسیب دیدگی یا خطرات آتی وجود دارد. در این حالت لازم است شما با فیزیوتراپیست درباره روش های خاص حفظ سلامت زانو به دنبال آسیب دیدگی یا انجام عمل جراحی زانو مشورت کنید. فیزیوتراپیست از آموزش و تجربی کافی برای ارزیابی و معاینه وضعیت سلامتی زانو و نیز ارجاع بیمار به سایر متخصصان در صورت نیاز برخوردار می باشد.

با توجه به میزان شدت مشکلات زانو، سن بیمار، و سبک زندگی وی، فیزیوتراپیست ممکن است از روش های درمانی زیر استفاده کند:

اولتراسوند (امواج مافوق صوت)

در این روش از امواج مافوق صوت برای درمان آسیب دیدگی هایی مثل کشیدگی عضلات و نیز مشکلاتی مانند زانوی دوندگان استفاده می شود. این روش از رایج ترین روش های مورد استفاده در فیزیوتراپی زانو است و به عنوان یکی از موثرترین روش ها از دهه 1950 به بعد ، در ردامن زانو درد استفاده می شود. امروزه انواع مختلفی از روش های درمان با امواج اولتراسوند وجود دارد که در هر یک از آنها از امواج با شدت و بسامد مختلف استفاده می شود، اما همه آنها دارای اصول و عملکرد مشابه هستند.

مگنت تراپی
مگنت درمانی یک روش درمان درد زانو و درد مفاصل پا بدون درد است که در آن از جریان سیگنال تولید شده توسط یک میدان الکترو مغناطیسی برای درمان زانو درد استفاده می شود.

ورزش و حرکات اصلاحی

حرکات اصلاحی برای تقویت چهار سر ران و ورزش زانودرد که برای افزایش قدرت، تحمل، و عملکرد عضلات پا (عضله چهار سر ران و زرد پی) طراحی شده است، می تواند به حمایت از عضلات زانو و کاهش فشار به مفاصل آن کمک کند.

فیزیوتراپیست می تواند مقدار نیاز شما به فعالیت ها و حرکات اصلاحی خاص شامل فعالیت هایی که بر وضعیت زانو تاثیر می گذارد را مشخص کند. متخصص می تواند مشکلات زانوی شما را در رابطه با عملکرد آن در زمان استفاده از برنامه توانبخشی مشخص کند. بعضی از حرکات اصلاحی زانو درد و ورزش برای آرتروز پا، در این حالت به شرح زیر هستند:

تمرین 1: کشش زردپی

حرکات اصلاحی زانو از نوع کششی می توانند دامنه حرکت زانو را افزایش داده و حرکت های مربوط به خم شدن آن را بهبود بخشد. برای وارد کردن بیشترین نیروی کششی، ابتدا زانوی خود را برای 5 دقیقه گرم کنید. برای این حرکت دراز بکشید. یک ملحفه تخت را دور پای راست خود بپیچید و از آن برای وارد کردن فشار به پا و بالا آوردن آن استفاده کنید، این وضعیت را برای 20 ثانیه حفظ کنید و سپس پای خود را پایین بیاورید. این حرکت را دو بار تکرار کنید و سپس پای خود را عوض کنید.

تمرین 2: کشش ماهیچه ساق پا

نرمش های کششی همچنین می توانند به جلوگیری از زانو درد و آسیب دیدگی کمک کنند. برای انجام حرکت کششی ماهیچه ساق پا، ابتدا در حالت ایستاده دست های خود را به یک صندلی بگیرید. پای راست خود را خم کنید. پای چپ خود را عقب نگه داشته و به آرامی آن را سفت کنید و پاشنه پای چپ خود را به سمت زمین فشار دهید. در این وضعیت شما باید احساس فشار در ماهیچه ساق پای عقب خود داشته باشید. این وضعیت را برای 20 ثانیه حفظ کنید. دو بار این حرکت را تکرار کنید و سپس پای خود را عوض کنید.

برای وارد کردن فشار بیشتر به سمت جلو خم شوید و زانوی پای راست خود را بیشتر خم کنید. اجازه ندهید که زانوی راست شما هنگام خم بودن از انگشتان پا عبور کند.

تمرین 3: صاف کردن پا در هنگام بلند کردن آن

این ورزش برای درد زانو به نیرومند شدن عضلات برای پشتیبانی از مفاصل ضعیف شده کمک می کند. روی زمین دراز بکشید و قسمت بالا تنه خود را با حمایت آرنج بالا نگه دارید. زانوی چپ خود را خم کنید و کف پا را بر روی زمین قرار دهید. پای راست خود را صاف کرده و انگشتان پا را به سمت داخل بکشید. عضلات ران را سفت کرده و پای چپ خود را بالا بیاورید. وضعیت خود را مشابه تصویر بالا برای 3 ثانیه حفظ کنید. به آرامی پای خود را در حالتی که عضلات ران محکم هستند پایین آورده و به آرامی روی زمین قرار دهید. پس از قرار گرفتن پا روی زمین مجدداً پای خود را بلند کنید. این حرکت را برای هر دو پا 10 بار تکرار کنید و پس از هر بار پای خود را عوض کنید.

تمرین 4: قدم زدن در حالت نشسته

 

این حرکت می تواند به تقویت عضلات باسن و ران کمک کند. شباهت زیادی بین این حرکت و فعالیت روزمره مربوط به راه رفتن یا بلند شدن از صندلی وجود دارد. بر روی صندلی در حالت صاف قرار گیرد. پای چپ خود را به آرامی از زمین بلند کرده اما انگشتان پا را بر روی زمین قرار دهید. پای راست خود را از روی زمین بلند کرده و زانو خود را خم کنید. پای راست خود را برای 3 ثانیه در هوا نگه دارید. به آرامی پای خود را بر روی زمین قرار دهید. این حرکات اصلاحی برای تقویت چهار سر ران را با هر دو پا 10 بار تکرار کنید و پس از هر بار پای خود را عوض کنید. در صورتی که برای انجام این حرکت مشکل داشتید (دچار زانو درد یا هر ناراحتی دیگر در زانو شدید)، از دستان خود برای کمک به بلند کردن پا استفاده نمایید.

فیزیوتراپی قبل و بعد از عمل جراحی

فیزیوتراپیست با مشاوره با جراح می تواند به شما درباره سطح فعالیت های قابل انجام با توجه به نوع عمل جراحی زانو (همچون جایگزینی کل مفصل زانو) توضیح دهد. فیزیوتراپیست و جراح همچنین ممکن است برای تعیین حرکت های فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی برای تقویت چهار سر زانو قبل از عمل جراحی با یکدیگر مشورت کنند تا به این ترتیب امکان بهبود سریع تر وضعیت حرکتی و تقویت عضو مورد نظر برای بیمار ایجاد شود. انجام این کار، گاهی اوقات می تواند به ریکاوری پس از عمل جراحی کمک کند.

پس از عمل جراحی، فیزیوتراپیست از یک برنامه توانبخشی برای شما استفاده می کند که می تواند به بازیابی قدرت، وضعیت حرکتی، و سطح تحمل مورد نیاز بیمار برای بازگشت به فعالیت های عادی روزمره مشابه آنچه قبل از عمل جراحی وجود داشته کمک فراوان کند.

پیشگیری

در حالت ایده آل، همه افراد می بایست بطور منظم از 3 نوع فعالیت حرکتی برای پیشگیری از زانو درد استفاده کنند که این فعالیت ها شامل موارد زیر هستند:

ورزش برای درد زانو مربوط به دامنه حرکت که می تواند سطح حرکت عادی مفاصل را حفظ کرده و عضلات سفت شده را آزاد کند.
حرکت های تقویتی که می تواند به حفظ یا افزایش نیرومندی عضلات کمک کند.
حرکت های ایروبیک یا پایداری (همچون راه رفتن یا شنا) که برای بهبود عملکرد قلب و چرخش خون در بدن و نیز کنترل وزن مفید هستند. کنترل وزن بطور خاص برای افرادی مهم است که به آرتروز زانو مبتلا هستند، زیرا وزن اضافی می تواند فشار زیادی را بر بسیاری از زانو وارد کند.

برای پیشگیری از زانو درد و سایر مشکلات مربوط به آن (مانند پیشگیری و درمان قفل کردن مفصل زانو، خشکی و سفتی زانو)، مهم است که فرد در مجموع یک سبک زندگی سالم داشته و از حرکت های ورزشی مناسب استفاده کند. داشتن استراحت کافی و مصرف غذای مفید و مناسب در این رابطه نقش تعیین کننده دارد. علاوه بر این برای دوندگان و سایر ورزشکاران مهم است که از حرکت های کششی تایید شده توسط فیزیوتراپیست و نرمش های مربوط به گرم کردن بدن به صورت روزانه و منظم استفاده کنند و انجام این کار بطور خاص قبل از شروع فعالیت های فیزیکی و ورزش حرفه ای لازم و ضروری می باشد.

زانو درد بیماری نسبتا شایعی می باشد که به انواع درد زیر زانو، درد در ناحیه پشت زانو و کاسه زانو گفته می شود، زانو درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. را ها و روش های درمان زانو درد بستگی به علل به وجود آورنده آن دارد، توجه داشته باشید، صرفنظر از اینکه پزشک چه درمان ی را برایتان تجویز کده است (تزریق کورتون، تزریق PRP، داروهای مسکن و…) فیزیوتراپی و درمان زانو درد با ورزش باید به عنوان بخش اصلی از درمان درد مفصل زانو مورد توجه باشد.

منبع : https://asadiclinic.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *